EKYB250ELL272MK30S
DigiKey Part Number
565-EKYB250ELL272MK30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB250ELL272MK30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB250ELL272MK30S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.145 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C