EKYB100ELL562MK35S
DigiKey Part Number
565-EKYB100ELL562MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB100ELL562MK35S
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB100ELL562MK35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.669 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C