EKYA160ELL152MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKYA160ELL152MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA160ELL152MJ20S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
1500 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYA160ELL152MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C