EKYA101ELL680MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKYA101ELL680MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA101ELL680MJ16S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
68 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYA101ELL680MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C