EKY-630ELL271MK20S
DigiKey Part Number
565-EKY-630ELL271MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-630ELL271MK20S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
270 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-630ELL271MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Impedance
41 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C