EKY-630ELL121MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKY-630ELL121MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-630ELL121MJ16S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Detailed Description
120 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-630ELL121MJ16S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Impedance
76 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C