EKY-500ELL221MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKY-500ELL221MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-500ELL221MJ16S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-500ELL221MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
84 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C