EKY-350ELL471MJ20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1 673
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1 397
Datasheet
Similar
In Stock: 904
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 217
Panasonic Industry
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKY-350ELL471MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL471MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL471MJ20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKY-350ELL471MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C