EKY-250ETE152MK25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 181
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 829
Datasheet
In Stock: 923
Direct
Rubycon
In Stock: 635
Direct
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 939
Panasonic Industry
In Stock: 48
Würth Elektronik
In Stock: 155
Nichicon
In Stock: 10
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKY-250ETE152MK25S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ETE152MK25STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ETE152MK25S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.338 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
27 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C