EKXN451ELL680MK35S
DigiKey Part Number
565-EKXN451ELL680MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN451ELL680MK35S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXN451ELL680MK35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
615 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5375 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C