EKXN351ELL680MK25S
DigiKey Part Number
565-EKXN351ELL680MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN351ELL680MK25S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXN351ELL680MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.375 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C