EKXL451ELL330MK25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EKXL451ELL330MK25S
DigiKey Part Number
565-5049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL451ELL330MK25S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EKXL451ELL330MK25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C