EKXL451ELL101MM30S
DigiKey Part Number
565-5055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL451ELL101MM30S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXL451ELL101MM30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.6875 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C