EKMG630ETD470MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2 069
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 7 449
Datasheet
Surge
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG630ETD470MF11D
DigiKey Part Number
565-EKMG630ETD470MF11DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKMG630ETD470MF11DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG630ETD470MF11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
216 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C