EKMG251ELL330MK20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1 956
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 865
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 286
Upgrade
In Stock: 789
Similar
Similar
In Stock: 398
In Stock: 315
In Stock: 331
33 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMG251ELL330MK20S
DigiKey Part Number
565-1395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG251ELL330MK20S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG251ELL330MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
288 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C