EKMG201ETD470MK20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 249
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 13 107
Image for EKMG201ETD470MK20S is not available
EKMG201ETD470MK20S
DigiKey Part Number
EKMG201ETD470MK20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG201ETD470MK20S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
351 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C