EKMG160ELL471MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 128
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1 014
Datasheet
In Stock: 11
In Stock: 299
Parametric Equivalent
In Stock: 972
Upgrade
Nichicon
In Stock: 4 723
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 657
In Stock: 474
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG160ELL471MHB5D
DigiKey Part Number
565-1295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG160ELL471MHB5D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG160ELL471MHB5D Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
465 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C