EKHJ401VSN361MR41M
DigiKey Part Number
565-EKHJ401VSN361MR41M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHJ401VSN361MR41M
Description
CAP ALUM 360UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHJ401VSN361MR41M Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.71 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.9566 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.713" (43.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C