EKHE451VSN321MR25Z
DigiKey Part Number
565-EKHE451VSN321MR25Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHE451VSN321MR25Z
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
320 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHE451VSN321MR25Z Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8487 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C