EKHE451VSN102MR60Z
DigiKey Part Number
565-EKHE451VSN102MR60Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHE451VSN102MR60Z
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHE451VSN102MR60Z Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.83 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.7639 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.461" (62.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C