CI35P-28E210-C-1X
DigiKey Part Number
2603-CI35P-28E210-C-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI35P-28E210-C-1X
Description
AUD. PIEZO IND 6-28V PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 24 V 22mA 2.1kHz 80dB @ 24V, 61cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI35P-28E210-C-1X Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
80dB @ 24V, 61cm
Series
Current - Supply
22mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Input Type
AC, DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
24 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
6 ~ 28V
Size / Dimension
1.409" Dia (35.80mm)
Frequency
2.1kHz
Height - Seated (Max)
1.358" (34.50mm)