CMDD2004 TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMDD2004TRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMDD2004TRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMDD2004TRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMDD2004 TR PBFREE
Description
DIODE STANDARD 250V 200MA SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Diode 250 V 200mA Surface Mount SOD-323
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
250 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed