CFTVS3V3B TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CFTVS3V3BTRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CFTVS3V3BTRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFTVS3V3B TR PBFREE
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOD882
Customer Reference
Detailed Description
8V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
40W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
3.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8V