CBRDFSH1-100 TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount 4-BR DFN
CBRDFSH1-100 TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CBRDFSH1-100TR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBRDFSH1-100 TR13 PBFREE
Description
1A 100V SMD RECTIFIER-BRIDGE SCH
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Average Rectified (Io)
1 A
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
4-LDFN
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V