3SMC60CA TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3SMC60CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC60CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-3SMC60CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-3SMC60CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC60CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V