3SMC51CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
82.4V Clamp 36.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3SMC51CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC51CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-3SMC51CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC51CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V