3SMC16CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 2 840
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 593
Datasheet
Littelfuse Inc.
26V Clamp 115.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3SMC16CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC16CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC16CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V