1SMC8.5CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 700
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
1SMC8.5CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC8.5CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMC8.5CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMC8.5CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC8.5CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V