1SMC40CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 18 291
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
64.5V Clamp 23.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
1SMC40CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC40CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMC40CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMC40CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC40CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V