1SMC130A TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 779
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
1SMC130A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC130ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMC130ATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMC130ATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC130A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V