1SMB6.5CA TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 38 715
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 70 066
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB6.5CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMB6.5CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMB6.5CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMB6.5CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB6.5CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V