1.5SMC180A TR13 PBFREE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5SMC180A TR13 PBFREE |
Description | TVS DIODE 154VWM 246VC SMC |
Manufacturer Standard Lead Time | 99 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 246V Clamp 6.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.1A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 154V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 171V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 246V |