1.5SMC180A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5SMC180ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1.5SMC180ATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1.5SMC180ATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC180A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
246V Clamp 6.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V