1.5CE200A TR PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 150
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5CE200A TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5CE200ATRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1.5CE200ATRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5CE200A TR PBFREE
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V