CXHP2R7125R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CXHP2R7125R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXHP2R7125R-TWX
Description
6.3*11 2.7V 1.2F EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
1.2 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz