W11D2G661-A7900-000
W11D2G661-A7900-000
W11D2G661-A7900-000
DigiKey Part Number
432-1319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W11D2G661-A7900-000
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W11D2G661-A7900-000 Models
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Illumination Type, Color
LED, White
Series
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Packaging
Box
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Features
Sealed - Fully
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C