LTA201-TR-B/12V
DigiKey Part Number
432-LTA201-TR-B/12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTA201-TR-B/12V
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 15A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Red
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
Incandescent, Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
CSA, UL
Current Rating (Amps)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V