Image for LRA515-PA-B/012V is not available
LRA515-PA-B/012V
DigiKey Part Number
432-LRA515-PA-B/012V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRA515-PA-B/012V
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Amber
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
Incandescent, Amber
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 85°C