TCMIE225BT
DigiKey Part Number
4713-TCMIE225BTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-TCMIE225BTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-TCMIE225BTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMIE225BT
Description
TANT 20% 25V 2.2UF B CASE STD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 4.5Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
25 V