GMC21X7R105J16NT
DigiKey Part Number
4713-GMC21X7R105J16NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC21X7R105J16NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC21X7R105J16NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC21X7R105J16NT
Description
CAP0805 X7R 1UF 5% 16V
Detailed Description
1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)