GMC21CG560F50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC21CG560F50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC21CG560F50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC21CG560F50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC21CG560F50NT
Description
CAP0805 COG 56PF 1% 50V
Detailed Description
56 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)