GMC04X7R474K6R3NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04X7R474K6R3NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04X7R474K6R3NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04X7R474K6R3NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04X7R474K6R3NT
Description
CAP0402 X7R .47UF 10% 6.3V
Detailed Description
0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)