GMC04X7R103M16NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04X7R103M16NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04X7R103M16NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04X7R103M16NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04X7R103M16NT
Description
CAP0402 X7R .01UF 20% 16V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)