GMC04X5R224K16NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04X5R224K16NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04X5R224K16NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04X5R224K16NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04X5R224K16NT
Description
CAP0402 X5R .22UF 10% 16V
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)