GMC04CG6R0B50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04CG6R0B50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04CG6R0B50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04CG6R0B50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04CG6R0B50NT
Description
CAP0402 COG 6PF .1PF 50V
Detailed Description
6 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)