GMC01X5R104K6R3NT
DigiKey Part Number
4713-GMC01X5R104K6R3NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC01X5R104K6R3NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC01X5R104K6R3NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC01X5R104K6R3NT
Description
CAP01005 X5R .1UF 10% 6.3V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)