FB321616T-700Y-S
DigiKey Part Number
4713-FB321616T-700Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FB321616T-700Y-SCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FB321616T-700Y-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB321616T-700Y-S
Description
FERRITE BEAD 70 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 500mA 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.071" (1.80mm)
Impedance @ Frequency
70 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)