CHV1206N250563KXT
DigiKey Part Number
4713-CHV1206N250563KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV1206N250563KXTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV1206N250563KXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206N250563KXT
Description
HVCAP1206 X7R .056UF 10% 250V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)