PTS815SJG250SMTRLFS
DigiKey Part Number
5831-PTS815SJG250SMTRLFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS815SJG250SMTRLFS
Description
TACT
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Bulk
Outline
4.20mm x 3.20mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
400gf
Switch Function
Off-Mom
Ingress Protection
IP40
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Actuator Type
Oval Button
Switch Travel
0.20mm