TPAN0220F1R50K9
DigiKey Part Number
4506-TPAN0220F1R50K9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPAN0220F1R50K9
Description
RES 1.5 OHMS 50W 1% TO220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPAN0220F1R50K9 Models
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.772" (19.60mm)